Ministerul Sănătății solicită sâmbătă activarea planurilor de măsuri pentru reducerea riscurilor medicale cauzate de temperaturile extreme. Solicitarea vine în contextul în care meteorologii au emis, sâmbătă, o avertizare Cod roșu de caniculă, ce vizează, duminică și luni, 16 județe, precum și alerte de Cod galben și portocaliu, valabile în trei sferturi din țară. Astfel, Ministerul […]

Citește articolul complet pe Ecopolitic →