Odată cu intrarea în vigoare a avertizării meteorologice de Cod Roșu de caniculă în județul Dâmbovița, Inspectoratul Teritorial de Muncă Dâmbovița le reamintește angajatorilor că protejarea salariaților expuși temperaturilor extreme este o obligație legală, nu o opțiune. Potrivit instituției, atunci când temperatura aerului depășește 37 de grade Celsius sau indicele temperatură-umezeală (ITU) atinge pragul critic … Citește mai mult

Citește articolul complet pe Gazeta Dambovitei →