Românii care lucrează cu contract de muncă, funcționarii publici, șomerii indemnizați și alte persoane prevăzute de lege sunt incluși automat în sistemul public de pensii, fără să depună documente la Casa Națională de Pensii Publice (CNPP) sau să achite contribuții separat de cele reținute prin mecanismul fiscal.

Citește articolul complet pe Digi24 →