„Puterea de decizie nu mai aparține alegătorilor. Sistemul nu mai are nici o legătură cu ei. Parlamentul e decorativ, într-un regim care îl folosește pentru a se declara înamorat de democrație. Regimul e condus de un Președinte și de un Prim Ministru, amîndoi conduși de cineva sau de altcineva. De oricine are suficientă pondere de […]

Citește articolul complet pe Ecopolitic →