Sari la conținut

Categorie

politică

politică

Guvernul repară ce a stricat și pozează în reformist. Ministrul Finanțelor: „Anulăm obligativitatea utilizării E-factura acolo unde intervenea birocrație inutilă”

Alexandru Nazare, ministrul Finanțelor, a anunțat, printr-o postare pe pagina sa de Facebook, că Ministerul anulează obligativitatea utilizării E-factura pentru persoanele fizice, pe care tot Guvernul Bolojan o introdusese. Obligativitatea urma să intre în vigoare de la 1 iunie, dar a fost întoarsă pe ultima sută de metri. Amenzile puteau ajunge și la 10.000 de […]

via Gândul
politică

Isărescu despre inflație: „Va crește până prin iulie. Nici noi nu știm exact. Probabil că se duce până la 11%”

Guvernatorul Băncii Naționale a României, Mugur Isărescu, a avertizat că inflația ar putea continua să crească în următoarele luni, pe fondul efectelor provocate de criza din Orientul Mijlociu asupra piețelor de petrol și gaze. Acesta a vorbit despre impactul „inflației Ormuz”, care a amplificat presiunile asupra prețurilor și a modificat traiectoria estimată anterior de banca centrală.

via Mediafax
politică

Fondatorul „Casa Bună”, despre propunerea AUR privind publicarea donatorilor pentru ONG-uri: Cum ar fi să aplicăm standardul ăsta pentru toţi cei care sunt în poziţii publice şi se bat în piept că îşi doresc binele ţărişoarei? George Simion, ce zici?

Fondatorul „Casa Bună”, Valeriu Nicolae, afirmă, referitor la iniţiativa legislativă a AUR privind publicarea identităţii celor care finanţează asociaţii sau fundaţii, că nu are „niciun fel de problemă” să publice toţi donatorii asociaţiei, ba chiar este dispus să facă publice toate cheltuielile sale şi ale familiei sale, dar adaugă: „Şi cum ar fi să aplicăm standardul ăsta pentru toţi cei care sunt în poziţii publice şi se bat în piept că îşi doresc binele ţărişoarei? (...) Adică voi, fanii politicienilor şi jurnaliştilor să cereţi de la ei exact acelaşi tip de transparenţă ca cel pe care îl cer politicienii AUR de la ONG-uri. George Simion hai, facem asta? Începem noi doi şi apoi extindem la conducerea AUR şi la domnul Călin Georgescu? Ce zici?”.

via News.ro
politică

Buzău: Femeie luată cu forţa de pe stradă de fostul concubin şi dusă într-o casă părăsită, unde a fost agresată / Poliţiştii au intrat în forţă în imobil / Bărbatul a fost reţinut, femeia fiind dusă la spital

O femeie din judeţul Buzău a fost luată cu forţa de pe stradă de fostul concubin şi dusă într-o casă părăsită, unde a fost agresată. Poliţiştii, alertaţi de fiul femeii, au găsit locul unde se afla agresorul şi victima sa şi au intrat în forţă în imobil. Femeia a fost dusă la spital, iar agresorul a fost reţinut.

via News.ro
politică

Ministerul Finanțelor anunță că sistemul RO e-Factura va fi ajustat pentru a reduce birocrația

Ministrul Finanţelor, Alexandru Nazare, afirmă, marţi, că, deşi a fost unul dintre principalii promotori ai digitalizării ANAF, pe care o consideră obligatorie şi ne-negociabilă, a ajuns la concluzia că în unele sectoare implementarea RO e-Factura devenea birocraţie inutilă, ”fără un beneficiu proporţional în combaterea evaziunii fiscale sau în eficientizarea colectării veniturilor la buget”. Astfel, persoanele fizice care se identifică fiscal prin CNP nu vor mai fi obligate să folosească RO e-Factura. The post Ministerul Finanțelor anunță că sistemul RO e-Factura va fi ajustat pentru a reduce birocrația appeared first on Cotidianul RO.

via Cotidianul
politică

Managerul Spitalului Judeţean Timișoara, Dorel Săndesc, condamnat definitiv pentru ucidere din culpă / O femeie a murit după ce Săndeac a intrat cu mașina într-un alt autoturism, pe fondul neacordării de prioritate

Curtea de Apel Timişoara (CAT) a respins definitiv apelurile managerului Spitalului Judeţean Timişoara, Dorel Săndesc, în dosarul de ucidere din culpă, după ce, în anul 2018, nu a acordat prioritate şi a intrat cu maşina pe care o conducea într-un alt autoturism, iar o femeie a murit la nouă luni de la producerea accidentului, transmite […] © G4Media.ro.

via G4Media