4 din 10 români au bani puși de-o parte, dar majoritatea economisesc pentru situații de criză. Doar 1 din 10 o face pentru a strânge avere
Patru din zece români spun că au în prezent bani puși deoparte sau investiții active, însă economisirea este determinată în principal de nevoia de siguranță financiară, nu de dorința de a-și crește averea, arată datele studiului „Atitudinile de economisire și investiții în România”, realizat în aprilie 2026 de agenția de cercetare Wisemetry Research, la comanda Tavex România.











