Sari la conținut

Categorie

politică

politică

Activitatea Secţiei de pediatrie a Spitalului Mangalia, suspendată. Trei medici sunt în concediu de creştere a copilului, al patrulea, în concediu fără plată. Manager: E o situaţie foarte gravă /Vara ar trebui detaşaţi medici pe Litoral, mai ales pediatri

Alina Dan, managerul Spitalului Municipal mangalia a declarat pentru News.ro că în acest moment activitatea Secţiei de Pediatrie este suspendată temporar, pentru o perioadă de trei luni, din cauza lipsei de medici. Trei medici sunt în concediu de creştere a copilului, singurul medic operaţional fiind acum în concediu fără plată, pentru o perioadă de trei luni. Managerul unităţii sanitare spune că pacienţii pediatrici pot fi consultaţi în continuare în camera de gardă a spitalului de către medicii care asigură liniile de gardă, iar dacă starea celor care ajung aici este gravă şi necesită consult de specialitate, sunt trimişi cu ambulanţa la Spitalul Judeţean Constanţa.

via News.ro
politică

Bilă albă pentru „Bilă neagră”

Încă un film misterios, cu un titlu pe care nu reușești să-l înțelegi până nu-l vezi pe ecran, o adevărată capodoperă, care țese prin istoria Spaniei, din anii '30, în plin franchism, și până spre zilele noastre, cu un respect nesfârșit pentru bunici și neuitarea lor.

via Adevărul
politică

Șeful IT al ING România despre viitorul în era AI: „Nu există cale de întoarcere” / „Nu te poți opune schimbării” / Cum se schimbă rolul programatorului

Sectorul IT trece printr-o perioadă de transformări rapide, însă nevoia de digitalizare rămâne uriașă, iar programatorii vor continua să aibă de lucru, consideră Bogdan Rotunjanu, director de tehnologie (Chief Information Officer) al ING România, transmite Mediafax. Pentru a rămâne relevanți pe piața muncii, dezvoltatorii trebuie să adopte însă noile instrumente bazate pe inteligență artificială generativă. […] © G4Media.ro.

via G4Media
politică

Traficul feroviar blocat în Serbia: ample manifestaţii de protest la Belgrad / Sub sloganul „Studenţii triumfă”, organizaţiile universitare le-au cerut sârbilor să vină în centrul capitalei

Compania feroviară de stat din Serbia, Srbijavoz, a suspendat în zorii zilei de sâmbătă toate transporturile pe reţeaua feroviară a ţării, cu câteva ore înaintea unei mari manifestaţii antiguvernamentale programate pentru după-amiaza şi în cursul serii la Belgrad, relatează EFE, transmite Agerpres. Într-un comunicat publicat pe site-ul său, Srbijavoz nu oferă explicaţii clare cu privire […] © G4Media.ro.

via G4Media