castelul-teleki-din-gornesti-revine-pe-harta-turistica-a-romaniei-din-data-de-16-iulie

Castelul Teleki din Gorneşti, monument baroc ridicat între 1772-1803, se redeschide publicului după o restaurare capitală care a durat aproape trei ani. Aceasta a fost realizată prin programul ‘România Atractivă’ cu o finanţare PNRR de 4,6 milioane de euro. Proprietarul castelului, contele Kálmán Teleki, s-a declarat recent extrem de mulţumit de calitatea lucrărilor efectuate de …

Citește articolul complet pe Info Mures →