Pe 26 iunie 1940, Uniunea Sovietică trimitea Regatului României un ultimatum, prin care cerea Basarabia și nordul Bucovinei, în caz contrar amenințând că nu se va rezolva „pe cale pașnică conflictul prelungit dintre URSS și România”. Iată documentul sovietic: „În anul 1918, România, folosindu-se de slăbiciunea militară a Rusiei, a desfăcut de la Uniunea Sovietică […]

Citește articolul complet pe R3media →