Direcția de Sănătate Publică (DSP) Bacău monitorizează, în perioada iunie–octombrie, evoluția bolilor digestive, inclusiv a bolii diareice acute (BDA), enterocolitei și dizenteriei, în cadrul programului național de supraveghere epidemiologică. Potrivit datelor centralizate de instituție, în intervalul 15–21 iunie 2026, în județul Bacău au fost diagnosticate 39 de cazuri de boală diareică acută. Dintre acestea, un […]

Articolul Boala diareică acută, sub supraveghere în Bacău. DSP a raportat 39 de cazuri într-o săptămână apare prima dată în Desteptarea.ro.

Citește articolul complet pe Desteptarea →