Banca Națională a României retrage treptat din circulație bancnotele uzate și le înlocuiește cu exemplare noi, ușor diferite față de cele cu care ne-am obișnuit. BNR desfășoară periodic operațiuni de înnoire a stocului de bancnote aflate în circulație, retragând exemplarele deteriorate sau uzate și înlocuindu-le cu bancnote proaspăt tipărite. Procesul face parte din responsabilitățile legale …

Citește articolul complet pe HotNews →