În februarie 2024, un atac cibernetic fără precedent a blocat activitatea a peste 100 de spitale din România. Medicii au renunțat temporar la sistemele informatice și au revenit la pix şi hârtie, în timp ce echipele IT au lucrat contracronometru pentru a opri atacul ransomware. BBC prezintă reacția autorităților române drept un exemplu de gestionare eficientă a unei crize cibernetice.

Citește articolul complet pe Observator News →