Mamele vor avea prin lege dreptul de a fi însoțite, în sala de naștere, de o persoană apropiată. Spitalele, obligate să asigure intimitate pentru fiecare femeie în travaliu
Femeia aflată în travaliu sau în naștere are dreptul de a fi însoțită, pe toată durata acestora, de o persoană aleasă de ea. Spitalele vor fi obligate, totodată, să asigure condiții de separare vizuală și auditivă adecvată în spațiile în care se desfășoară travaliul, cu scopul de a proteja intimitatea pacientei și a celorlalte paciente aflate în aceeași unitate, conform unui proiect legislativ adoptat de către senatori și care va fi transmis deputaților pentru votul final.









