Alerta de hantavirus din vestul țării, demontată. Directorul de la „Matei Balș” explică de ce panica din spațiul public este nejustificată: „E o exagerare. Un virus banal”
Confirmarea unei infecții cu hantavirus la un pacient adus din Bihor și internat la Arad a declanșat un val de speculații în spațiul public. Contextul epidemiologic actual a generat temeri privind pătrunderea unei tulpini periculoase pe teritoriul național, însă medicii infecționiști îndeamnă la calm și precizează că situația este complet sub control, fiind vorba despre o afecțiune izolată și sezonieră.










