Apă cu porția, în Dolj, odată cu creșterea temperaturilor. În comuna Ghercești, de exemplu, oamenii au apă de la rețea doar opt ore pe zi, iar cei care consumă prea mult, vor plăti tarife majorate de patru ori. Măsura ar urma să oprească risipa pe timpul verii când este, de obicei, secetă. Restricții similare sunt anunțate, în perioada următoare, și în alte localități din România.

Citește articolul complet pe Digi24 →