In sezonul cald creste riscul alterarii alimentelor si, implicit, al aparitiei toxiinfectiilor alimentare. De aceea, este importanta respectarea unor masuri simple, dar foarte eficiente pentru protejarea sanatatii publice, transmite un comunicat din partea ANSVSA.Autoritatea Nationala Sanitara Veterinara si pentru Siguranta Alimentelor ANSVSA recomanda populatiei ca, in perioadele cu temperaturi ridicate, sa acorde o atentie deosebita modului de pastrare si preparare a alimentelor, precum si sur …

Citește articolul complet pe Ziua de Constanta →