Primul megawatt produs de noua centrală pe gaze de la Mintia a fost injectat în Sistemul Energetic Național (SEN), marcând un moment simbolic după aproximativ cinci ani de la oprirea fostei termocentrale pe cărbune. Noua centrală pe gaze de la Mintia este, probabil, cel mai important proiect energetic al României din ultimii ani. Investiția, estimată […]

Citește articolul complet pe Eveniment TV (Sibiu) →