Amenzi de până la 12.000 de lei pentru cei care își deranjează vecinii. Legea a fost promulgată

Președintele Nicușor Dan a promulgat legea care majorează amenzile pentru tulburarea liniștii publice, inclusiv pentru zgomot excesiv, petreceri private sau folosirea aparaturii muzicale la volum ridicat în zone rezidențiale.

Noile sancțiuni pot ajunge la 6.000 de lei, iar în caz de repetare a faptei în termen de 72 de ore, amenzile pot urca până la 12.000 de lei. Alternativ, contravenienții pot fi obligați să presteze între 100 și 150 de ore de muncă în folosul comunității.

Citește articolul complet pe Punctul →