Odată cu intrarea în vigoare a avertizării meteorologice de Cod Roșu de caniculă în județul Dâmbovița, Inspectoratul Teritorial de Muncă Dâmbovița le reamintește angajatorilor că protejarea salariaților expuși temperaturilor extreme este o obligație legală, nu o opțiune. Potrivit instituției, atunci când temperatura aerului depășește 37 de grade Celsius sau indicele temperatură-umezeală (ITU) atinge pragul critic … Citește mai mult
Cod Roșu de caniculă în Dâmbovița. ITM avertizează angajatorii: Amenzi de până la 2.500 de lei dacă nu își protejează salariații
Aceeași poveste apare în mai multe surse.
Vezi povestea completă →
Notele editorului
Odată cu intrarea în vigoare a avertizării meteorologice de Cod Roșu de caniculă în județul Dâmbovița, Inspectoratul Teritorial de Muncă Dâmbovița le reamintește angajatorilor că protejarea salariaților expuși temperaturilor extreme este o obligație legală, nu o opțiune. Potrivit instituției, atunci când temperatura aerului depășește 37 de grade Celsius sau indicele temperatură-umezeală (ITU) atinge pragul critic … Citește mai mult
Citește și aceste articole
Observatorulph
Încep perioadele caniculare în Prahova. Ce obligații au firmele față de angajați. ITM anunță controale și sancțiuni
25 iunie 2026
Wall-Street.ro
Drepturile angajaților pe timp de caniculă în 2026. Ce obligații au angajatorii
22 iunie 2026
Clasifică acest articol
Voturile cititorilor ajută la calibrarea recomandărilor și a hărții editoriale. Conectează-te pentru a vota.

