Iranul susține că deține controlul exclusiv asupra administrării Strâmtorii Ormuz și avertizează că orice implicare externă, în special din partea Statelor Unite, ar putea întârzia reluarea completă a traficului maritim prin una dintre cele mai importante rute comerciale din lume. Declarațiile au fost făcute duminică, la Bagdad, de ministrul iranian de Externe, Abbas Araghchi, în […]

Citește articolul complet pe Jurnalul de Arges →