În urmă cu mai bine de trei secole, destinul unei cetăți-fortărețe de la marginea Imperiului Habsburgic se schimba definitiv, punând bazele metropolei dinamice și cosmopolite de astăzi. Ziua de 28 iunie 1719 rămâne înscrisă cu litere de aur în cronica regiunii ca momentul de cotitură în care Timișoara a devenit, în mod oficial, capitala administrativă […]
The post 28 iunie 1719! Ziua în care Timișoara a devenit oficial capitala Banatului, prin decret imperial appeared first on Ziua de Vest.

