România participă și în acest an la programul european de pre-poziționare destinat sprijinirii Franței în lupta cu incendiile de vegetație și pădure, în cadrul unui mecanism finanțat de Uniunea Europeană. Duminică, 40 de pompieri români au plecat spre Franța pentru a interveni în zonele afectate sau cu risc ridicat, urmând să fie înlocuiți la jumătatea lunii iulie de un al doilea contingent. Misiunea se desfășoară sub coordonarea DSU și IGSU și are ca scop consolidarea capacității de răspuns și reducerea timpului de reacție în situații de urgență provocate de incendii de amploare.
40 de pompieri români au plecat în Franța pentru a lupta cu incendiile de vegetație
Notele editorului
România participă și în acest an la programul european de pre-poziționare destinat sprijinirii Franței în lupta cu incendiile de vegetație și pădure, în cadrul unui mecanism finanțat de Uniunea Europeană. Duminică, 40 de pompieri români au plecat spre Franța pentru a interveni în zonele afectate sau cu risc ridicat, urmând să fie înlocuiți la jumătatea lunii iulie de un al doilea contingent. Misiunea se desfășoară sub coordonarea DSU și IGSU și are ca scop consolidarea capacității de răspuns și reducerea timpului de reacție în situații de urgență provocate de incendii de amploare.
Citește și aceste articole
Clasifică acest articol
Voturile cititorilor ajută la calibrarea recomandărilor și a hărții editoriale. Conectează-te pentru a vota.

