România se „topește” sub un val de căldură tropicală, iar meteorologii Administrației Națioanale de Meteorologie (ANM) avertizează – prin coduri roșii – că vor fi temperaturi extreme, noapți tropicale și disconfort termic deosebit de accentuat. În Crișana, Maramureș, Transilvania și în nordul Moldovei se vor înregistra temperaturi maxime extreme. Sunt comparabile cu recordurile absolute ale lunii […]

Citește articolul complet pe Gândul →