O amendă de circulație este o situație neplăcută pentru orice șofer. Totuși, legislația din România oferă posibilitatea achitării unei sume reduse, dacă plata este efectuată în termen de 15 zile de la comunicarea procesului-verbal. Depășirea acestui termen poate avea însă consecințe importante, de la pierderea reducerii până la executarea silită.
Articolul Ce se întâmplă dacă nu plătești amenda auto în termen de 15 zile. Când pierzi reducerea și riști executarea silită apare prima dată în Romania TV.

