Un ieșean din Todirești s-a împroprietărit pe o bucată din ulița satului. Afirmând că are măsurători cadastrale care îi întind ograda până în gardul unei vecine, s-a apucat să sape o groapă în poarta acesteia. A urmat un scandal finalizat în fața judecătorilor. În primă instanță, magistrații pășcăneni nu au găsit nimic în neregulă în acțiunile bărbatului. Curtea de Apel a fost de altă părere, dar s-a mulțumit să-i aplice o simplă amendă penală.
Articolul Cum a fost pus la punct un ieșean care s-a împroprietărit pe o bucată de drum public apare prima dată în Ziarul de Iaşi – liderul presei ieşene.

