În plin scandal politic, cu acuzații de-o parte și de alta a taberelor politice, Ilie Bolojan, premierul interimar, a transmis că deficitul bugetar al României a scăzut cu peste 40% în primele 5 luni ale anului, potrivit execuției bugetare. Șeful Executivului susține că este un semn clar că statul începe să cheltuiască mai aproape de ceea ce îşi permite. Reamintim că preşedintele Nicuşor Dan a anunțat, după discuţia cu liderii fostei coaliţii de guvernare, că am revenit la blocajul politic pe care marţi îl credeam depăşit. El arată că marţi, PNL s-a angajat să voteze un guvern minoritar PSD, cu anumite condiţionări, iar de marţi până azi, PNL şi-a schimbat poziţia.

Citește articolul complet pe Wall-Street.ro →