Germania analizează posibilitatea reintroducerii serviciului militar obligatoriu, în condițiile în care armata nu reușește să atragă suficienți voluntari. Decizia ar putea fi luată cel târziu în iulie 2027, potrivit lui Thomas Röwekamp, președintele Comisiei de apărare din Bundestag, citat de AFP. Presiune pe sistemul de recrutare Autoritățile de la Berlin încearcă să crească efectivele armatei, […]

Citește articolul complet pe Gândul →