Chiar dacă titlul poate suna ironic, chiar dacă vom ocoli apelurile de la extreme, unele la stârpirea urșilor, altele la învelirea lor în ciocolată, trebuie să știți și să ne confirmăm că aici, în Maramureș, Omul a conviețuit cu Ursul dintotdeauna. Și dacă facem un calcul al „pierderilor colaterale”, de remarcat că numai Nicolae Ceaușescu
Post-ul Dezbaterea sezonului: Cine câștigă la întâlnirea dintre om și urs? apare prima dată în Graiul Maramureșului.

