Valul de căldură care a cuprins Europa și România în ultima săptămână a adus din nou în discuție problema eficienței termice și a modului în care aceste sisteme sunt folosite astfel încât să poată răci spațiile în care sunt montate fără să producă un consum copleșitor pentru cei care le folosesc. Printre cele mai comune erori se numără faptul că mulți pornesc aerul condiționat doar în episoade scurte, îl setează la 18 grade ca să „răcească repede”, îl …

Citește articolul complet pe Ziare.com →