Iranul a lansat mii de rachete și drone asupra bazelor militare americane din Golful Persic în timpul războiului contra Statelor Unite și Israelului, însă doar două bombardamente au dus la pierderi umane, potrivit unui purtător de cuvânt al armatei SUA. Totuși, una dintre țintele Teheranului – principala bază navală a americanilor în Orientul Mijlociu – a suferit pagube atât de mari încât Washingtonul a fost forțat să reevalueze prezență militară a Statelor Unite în regiune, conform dezvăluirilor unor oficiali americani citați de Wall Street Journal.
Cum a devastat Iranul o bază navală a Statelor Unite. Noi imagini din satelit dezvăluie ce ținte au lovit iranienii
Notele editorului
Iranul a lansat mii de rachete și drone asupra bazelor militare americane din Golful Persic în timpul războiului contra Statelor Unite și Israelului, însă doar două bombardamente au dus la pierderi umane, potrivit unui purtător de cuvânt al armatei SUA. Totuși, una dintre țintele Teheranului – principala bază navală a americanilor în Orientul Mijlociu – a suferit pagube atât de mari încât Washingtonul a fost forțat să reevalueze prezență militară a Statelor Unite în regiune, conform dezvăluirilor unor oficiali americani citați de Wall Street Journal.
Citește și aceste articole
Observator News
SUA și Iranul s-au atacat din nou reciproc, Negocierile bat pasul pe loc, preţul petrolului creşte din nou
1 iunie 2026
Clasifică acest articol
Voturile cititorilor ajută la calibrarea recomandărilor și a hărții editoriale. Conectează-te pentru a vota.

