Pescarii din Grecia primesc compensaţii financiare pentru a captura peşti iepure toxici care migrează spre nord, în Marea Mediterană, pe fondul schimbărilor climatice, informează ekathimerini.com, care precizează că, începând de vineri, guvernul Greciei oferă 5,33 euro pentru fiecare kilogram de peşte capturat. În urmă cu o săptămână, Crucea Roşie Elenă a emis un avertisment de sănătate publică privind această specie, prezentând măsurile de prim ajutor în cazul sângerărilor provocate de eventuale muşcături şi avertizând asupra neurotoxinei letale prezente în organele peştelui. Specialiştilide la Muzeul Naţional de Istorie Naturală „Grigore Antipa” au explicat, însă, că prezenţa peştelui-iepure nu trebuie să provoace panică, însă reprezintă un bun prilej de a înţelege cum schimbările climatice, transportul maritim şi deschiderea căilor de migraţie pot modifica biodiversitatea mărilor şi oceanelor.

Citește articolul complet pe News.ro →