Modernizarea căii ferate Timișoara – Lugoj – Caransebeș, linie inaugurată în 1876, va aduce trenuri mai rapide în Banat, dar și controverse privind patrimoniul feroviar. Istoricul de artă Cristian Oliviu Gaidoș avertizează că unele gări și turnuri de apă valoroase riscă să dispară.

Citește articolul complet pe Adevărul →