Oana Țoiu, ministrul interimar de Externe, a purtat o convorbire cu E.S. Abbas Araghchi, omologul din Iran, în cursul zilei de vineri, 26 iunie 2026. Discuțiile au pendulat în jurul situației din Orientul Mijlociu. De altfel, convorbirea a vizat și Memorandumul de Înțelegere semnat recent cu Statele Unite ale Americii. De asemenea, a cerut redeschiderea […]

Citește articolul complet pe Gândul →