Guvernul a decis că România va construi portofelul european de identitate digitală, prin care românii vor avea toate actele pe telefon, preluând gratuit soluţia dezvoltată de Germania, pentru a ”valorifica eficient resursele disponibile”. Varianta românească trebuia dezvoltată de Autoritatea pentru Digitalizarea României (ADR).
Toate actele românilor trec pe telefon până la sfârșitul anului. Guvernul renunță la propriul model de portofel digital și importă din Germania
Aceeași poveste apare în mai multe surse.
Vezi povestea completă →
Notele editorului
Guvernul a decis că România va construi portofelul european de identitate digitală, prin care românii vor avea toate actele pe telefon, preluând gratuit soluţia dezvoltată de Germania, pentru a ”valorifica eficient resursele disponibile”. Varianta românească trebuia dezvoltată de Autoritatea pentru Digitalizarea României (ADR).
Citește și aceste articole
Știri Pe Surse
Românii vor avea un portofel digital unic. Ce documente vei putea păstra și folosi direct de pe telefon
26 iunie 2026
Clasifică acest articol
Voturile cititorilor ajută la calibrarea recomandărilor și a hărții editoriale. Conectează-te pentru a vota.

