Județul cu peste 5.000 de fermieri loviți de secetă. Despăgubiri de 14,8 milioane de euro

Seceta pedodologică rămâne una dintre cele mai mari probleme cu care se confruntă agricultura românească în ultimii anii, în condițiile în care culturile de câmp sunt direct dependente de regimul precipitațiilor. Numai în județul Bihor, potrivit unui raport publicat de de Direcția Agricolă Județeană (DAJ), pentru anul 2025 fermierii au înregistrat 5.048 de solicitări privind […]

Citește articolul complet pe Agro Tv →