Peste 60% dintre români erau conectați la canalizare în 2025, însă decalajul dintre urban și rural rămâne puternic, în condițiile în care aproape toți locuitorii orașelor beneficiază de aceste servicii, față de doar o cincime dintre cei din mediul rural, potrivit INS.
Articolul INS: Doar 20,4% din populația rezidentă din rural era conectată la canalizare în 2025 apare prima dată în Romania TV.

