Iașul are universități puternice, un sector IT dezvoltat și zeci de mii de tineri care intră anual pe piața muncii. Cu toate acestea, orașul nu reușește să transforme acest avantaj într-un motor de dezvoltare, crede eurodeputatul independent Nicu Ștefănuță. Într-un interviu acordat „Ziarului de Iași” la Parlamentul European, la Strasbourg, acesta a vorbit despre viitorul regiunii, despre efectele inteligenței artificiale asupra locurilor de muncă și despre sentimentul că Moldova a rămas în afara marilor priorități ale României.
Articolul Nicu Ștefănuță: „Iașul ar trebui să bubuie”. De ce spune eurodeputatul că Moldova riscă să-și piardă cea mai importantă resursă apare prima dată în Ziarul de Iaşi – liderul presei ieşene.

