Președintele Franței, Emmanuel Macron, și premierul Italiei, Giorgia Meloni, se întâlnesc joi la Antibes pentru primul summit bilateral franco-italian din 2020. Potrivit POLITICO, schimbarea relației dintre Meloni și Donald Trump a contribuit la apropierea dintre liderii Franței și Italiei, care urmează să semneze o serie de acorduri în domenii precum energia nucleară, apărare și industria […]

Citește articolul complet pe Gândul →