Ministrul Apărării Naționale, Radu Miruță, a anunțat joi semnarea contractului pentru achiziția primelor sisteme antiaeriene SHORAD-VSHORAD, destinate apărării împotriva amenințărilor aeriene. Valoarea totală a achiziției depășește 2 miliarde de euro. Potrivit ministrului, programul de înzestrare a Armatei Române a intrat într-o etapă de accelerare, după ani în care modernizarea s-a desfășurat într-un ritm lent. „Un […]

Citește articolul complet pe Observator de Constanta →