Inspectoratul Teritorial de Muncă (ITM) Prahova atrage atenția angajatorilor din județ că, odată cu apropierea perioadelor cu temperaturi extreme, sunt obligatorii o serie de măsuri pentru protecția persoanelor încadrate în muncă, în conformitate cu prevederile O.U.G. nr. 99/2000. Potrivit instituției, inspectorii de muncă vor monitoriza respectarea legislației în situațiile în care temperaturile depășesc 37°C sau […]

Articolul Încep perioadele caniculare în Prahova. Ce obligații au firmele față de angajați. ITM anunță controale și sancțiuni apare prima dată în Observatorul Prahovean.

Citește articolul complet pe Observatorulph →