Românii ar putea retrage de la orice bancomat exact suma de bani de care au nevoie, indiferent de banca emitentă a cardului, potrivit unui proiect legislativ susținut de toate partidele parlamentare. Inițiativa obligă operatorii ATM-urilor să permită introducerea unei sume personalizate la retragerea numerarului și prevede amenzi de până la 100.000 de lei pentru nerespectarea noilor reguli.

Citește articolul complet pe Ziare.com →