Zece diaconi au fost hirotoniți întru Preoție miercuri, 24 iunie 2026, în cadrul unei celebrări solemne desfășurate în Catedrala Romano-Catolică „Sfânta Fecioară Maria, Regină” din Iași. Hirotonirea a fost oficiată prin impunerea mâinilor și rugăciunea de consacrare de către PS Iosif Păuleț, episcopul Diecezei de Iași.
Articolul Zece diaconi au fost hirotoniți preoți în Catedrala „Sfânta Fecioară Maria, Regină” din Iași apare prima dată în Ziarul de Iaşi – liderul presei ieşene.

