Guvernul Omanului a anunţat miercuri deschiderea unui „coridor maritim temporar” pentru toate navele fără a percepe taxe pentru trecerea prin Strâmtoarea Ormuz, în coordonare cu Organizaţia Maritimă Internaţională (OMI), conform unor surse oficiale citate de EFE, transmite Agerpres. „Omanul s-a coordonat cu Organizaţia Maritimă Internaţională pentru a deschide un coridor maritim temporar pentru toate navele, […]

Citește articolul complet pe Ecopolitic →