Facultatea de Inginerie Chimică, Biotehnologii și Protecția Mediului din cadrul Universității Politehnica Timișoara a organizat, în data de 23 iunie 2026, un eveniment inedit, în parteneriat cu Asociația GIDE România. Sub titlul „Atelier Student-Hub: Gastronomia sub microscop”, manifestarea a oferit studenților o perspectivă inovatoare asupra industriei alimentare, demonstrând legătura indisolubilă dintre rigoarea științifică a laboratorului […]

Articolul ‘Gastronomia sub microscop’ la UPT: chimia din farfuriile de tip fine dining apare prima dată în Opinia Timisoarei.

Citește articolul complet pe Opinia Timisoarei →