Un proiect de lege care elimină amenda pentru șoferii ce uită permisul de conducere sau certificatul de înmatriculare acasă a fost aprobat de către Senat. Proiectul, însă, trebuie aprobat și de Camera Deputaților. Astfel, potrivit NewsEdge, polițiștii vor putea verifica datele direct în bazele oficiale, iar șoferii care pleacă la drum și realizează prea târziu că și-au uitat permisul de conducere sau certificatul de înmatriculare acasă ar putea scăpa de sancțiunile aplicate în prezent. În prezent, legislația rutieră îi obligă pe șoferi să aibă asupra lor permisul de conducere și…
Articolul NewsEdge: Amenda pentru că ți-ai uitat permisul acasă ar putea fi eliminată apare prima dată în ClujToday.

