Producția de energie electrică a României a înregistrat o creștere de 7% în primele patru luni ale anului 2026 comparativ cu aceeași perioadă din 2025, în timp ce importurile au scăzut cu 15%. Fostul ministru al Energiei, Virgil Popescu, a sublinait că aceste date sunt rezultatul măsurilor luate în mandatul său.

Citește articolul complet pe Mediafax →