Producția de energie electrică a României a înregistrat o creștere de 7% în primele patru luni ale anului 2026 comparativ cu aceeași perioadă din 2025, în timp ce importurile au scăzut cu 15%. Fostul ministru al Energiei, Virgil Popescu, a sublinait că aceste date sunt rezultatul măsurilor luate în mandatul său.
INS: Producția de energie a crescut cu 7%, iar importurile au scăzut cu 15%. Fost ministru: Creșterea nu vine din cer, ci din deciziile luate în mandatul meu
Notele editorului
Producția de energie electrică a României a înregistrat o creștere de 7% în primele patru luni ale anului 2026 comparativ cu aceeași perioadă din 2025, în timp ce importurile au scăzut cu 15%. Fostul ministru al Energiei, Virgil Popescu, a sublinait că aceste date sunt rezultatul măsurilor luate în mandatul său.
Citește și aceste articole
Clasifică acest articol
Voturile cititorilor ajută la calibrarea recomandărilor și a hărții editoriale. Conectează-te pentru a vota.

