Csoma Botond, liderul deputaților UDMR, a declarat miercuri că un Guvern minoritar prin rotație „ar putea fi o variantă”, în contextul discuțiilor privind scenariile de guvernare. El a precizat că UDMR nu a luat încă o decizie, dar personal consideră că un această variantă ar putea fi acceptată dacă este agreată de partide: „Oricum trebuia să avem o rocadă în 2027”, a spus acesta.
Csoma Botond, despre un Guvern minoritar prin rotație: „Ar putea fi o variantă”
Notele editorului
Csoma Botond, liderul deputaților UDMR, a declarat miercuri că un Guvern minoritar prin rotație „ar putea fi o variantă”, în contextul discuțiilor privind scenariile de guvernare. El a precizat că UDMR nu a luat încă o decizie, dar personal consideră că un această variantă ar putea fi acceptată dacă este agreată de partide: „Oricum trebuia să avem o rocadă în 2027”, a spus acesta.
Citește și aceste articole
Cursdeguvernare
Propunerile UDMR – Kelemen Hunor: „Un guvern minoritar are şanse reale să meargă până în 2028”
23 iunie 2026
Aradon
Consultări la Cotroceni/ Kelemen Hunor: Sunt două variante pentru guvern minoritar
23 iunie 2026
Clasifică acest articol
Voturile cititorilor ajută la calibrarea recomandărilor și a hărții editoriale. Conectează-te pentru a vota.

