Acest articol apare integral la sursă
Citește articolul complet pe Click →Elevii de liceu vor avea o nouă materie: Ora de GIS, o combinație de Geografie și TIC
Aceeași poveste apare în mai multe surse.
Vezi povestea completă →
Notele editorului
Ministerul Educației și Cercetării a anunțat aprobarea și publicarea în Monitorul Oficial a programei pentru opționalul „Ora de GIS”. Noua disciplină, destinată elevilor de liceu din clasele IX–XII, este un curs aflat la intersecția dintre geografie și tehnologiile informației
Citește și aceste articole
Educatieprivata
„Ora de GIS”, un nou opțional. Elevii vor învăța să analizeze digital spațiul în care trăiesc
23 iunie 2026
Clasifică acest articol
Voturile cititorilor ajută la calibrarea recomandărilor și a hărții editoriale. Conectează-te pentru a vota.

