România a început anul 2026 cu o schimbare majoră în sectorul energetic: produce mai multă energie electrică, exportă mai mult și se bazează tot mai mult pe sursele regenerabile și hidro. Datele oficiale ale Transelectrica pentru primul trimestru al anului arată o transformare uriașă a Sistemului Energetic Național (SEN), în condițiile în care consumul intern a […]

Citește articolul complet pe Ecopolitic →