Meteorologii anunţă că vremea va rămâne călduroasă în majoritatea regiunilor ţării, până joi seară, iar izolat în regiunile vestice va fi caniculă. Pentru miercuri, a fost emis Cod galben de temperaturi deosebit de ridicate şi disconfort termic accentuat pentru opt judeţe din Crişana, nordul Banatului, Maramureş, nordul şi nord-vestul Transilvaniei. În acelaşi timp, 23 de judeţe din nordul Olteniei şi al Dobrogei, nordul şi nord-estul Munteniei, sudul Moldovei şi cea mai mare parte a zonei de munte vor fi sub Cod galben de furtuni, cu ploi torenţiale, vijelii şi grindină. În Bucureşti, indicele temperatură-umezeală (ITU) se va apropia de pragul critic de 80 de unităţi, iar instabilitatea atmosferică va fi în creştere.
ANM: Vremea rămâne călduroasă, caniculară în vest/ Cod galben de temperaturi deosebit de ridicate şi disconfort termic accentuat, în Crişana, nordul Banatului, Maramureş, nordul şi nord-vestul Transilvaniei/ Cod galben de furtuni, în 23 de judeţe – HARTA
Notele editorului
Meteorologii anunţă că vremea va rămâne călduroasă în majoritatea regiunilor ţării, până joi seară, iar izolat în regiunile vestice va fi caniculă. Pentru miercuri, a fost emis Cod galben de temperaturi deosebit de ridicate şi disconfort termic accentuat pentru opt judeţe din Crişana, nordul Banatului, Maramureş, nordul şi nord-vestul Transilvaniei. În acelaşi timp, 23 de judeţe din nordul Olteniei şi al Dobrogei, nordul şi nord-estul Munteniei, sudul Moldovei şi cea mai mare parte a zonei de munte vor fi sub Cod galben de furtuni, cu ploi torenţiale, vijelii şi grindină. În Bucureşti, indicele temperatură-umezeală (ITU) se va apropia de pragul critic de 80 de unităţi, iar instabilitatea atmosferică va fi în creştere.
Citește și aceste articole
Clasifică acest articol
Voturile cititorilor ajută la calibrarea recomandărilor și a hărții editoriale. Conectează-te pentru a vota.

